Obsah
Obec Klínec koncem plynulého roku 2024 získala do svého vlastnictví objekt bývalé restaurace Pod Farmou, Klínec 11. Cílem je přebudovat ho na „Klínecký obecní dům“, tedy multifunkční objekt, kde bude sídlit obecní úřad, knihovna a obchůdek se základním sortimentem a gastroprovozem (kavárnou). Za tímto záměrem stojí tyto skutečnosti: pozemky, které budovu obklopují patří obci; budova nynějšího obchodu a knihovny je v havarijním stavu a její oprava by byla naprosto neekonomická; budova stávajícího úřadu s bytovými jednotkami je před přestavbou na čistě bytový dům, neboť na ni máme již delší dobu vydané stavební povolení, rekonstrukci naléhavě potřebuje a přestavbou na bytový dům chce obec získat pronajímatelné jednotky, které obci budou generovat zisk. Navíc doufáme, že se nám doplněním přístupných malých přízemních bytových jednotek do projetu přestavby podaří zvýšit naše šance na získání dotace. Ovšem obecným důvodem, proč se zastupitelstvo do celé akce pustilo, je, že pociťuje nedostatek prostor a příležitostí, kde by se mohli občané scházet a realizovat své potřeby, aby naše obec nebyla jen noclehárnou u Prahy.
Práce na přestavbě Obecního domu už začaly. Z interiéru již zmizel bar a krb a architektonické studio Archmenu z Mníšku pod Brdy již má téměř dokončenou studii na přestavbu. Studii a projekt potřebujeme, protože změna užívání z restaurace na administrativní objekt vyžaduje stavební povolení, ale také protože budeme žádat o dotaci na přestavbu. V přízemí budovy bude v části bývalé kuchyně a skladů nově malý obchod a kavárna (bistro), zatímco v prostorách baru a krbu budeme mít úřad a v bývalé restauraci knihovnu. V patře bude nad knihovnou kancelář starosty/starostky a jednací místnost. V patře nad budoucím obchodem se nyní nachází byt, který bude moci být po nejnutnější renovaci využíván jako prostor pro dětskou skupinu, kroužky či jinou činnost ku prospěchu veřejnosti. Pokud všechno půjde dobře, bude se úřad s knihovnou stěhovat už po prázdninách, obchůdek by mohl zahájit provoz počátkem roku 2026. Před nový úřad bude umístěná digitální vývěsní a informační deska, na níž občané snadno naleznou veškeré potřebné a aktuální informace. Ačkoli bude deska interaktivní a velice uživatelsky vstřícná, po uvedení do provozu proběhne školení pro zájemce, jak ji používat.
Mnozí si pamatují hřiště, které k restauraci přináleželo, ale poslední nájemce bohužel herní prvky demontoval nebo nechal zchátrat. Zastupitelstvo se rozhodlo na stejném místě vybudovat hřiště nové. Právě probíhá nabídkové řízení a do konce března budeme znát dodavatele a začne se instalovat. Na veřejná hřiště se vztahují velmi přísné bezpečnostní předpisy a nutnost certifikací, takže jsou všechny herní prvky bohužel velmi drahé. Zároveň se na hřiště již žádné dotace nevypisují a zřejmě ani vypisovat nebudou, takže obec bude muset vybudovat hřiště zcela na vlastní náklady. Počítáme s investicí maximálně 400.000,- Kč. Pokud se podnikatelé či občané z Klínce rozhodnou podpořit výstavbu hřiště finančním darem, byla by to velká pomoc.
Součástí služeb ve středu obce se nově stane i Alzabox, který bude instalován počátkem léta, aby doplnil kapacity stávajícího Z-boxu. U úřadu nainstalujeme také knihobudku pro sdílení knih, protože jsme se dozvěděli, že je po ní veliká poptávka.
Jak bude nový úřad sídlící pod jednou střechou s knihovnou a obchůdkem fungovat?
Kromě všech dosavadních služeb, správy poplatků, kontaktního místa Czech-point a služeb legalizace a vidimace, plánujeme i funkci parcelshopu, aby bylo možné do obce zasílat i větší zásilky, zvažuje se možnost fungování pobočky Pošty Partner. Naše úřednice paní Hrubá absolvuje knihovnický kurz, takže bude v otevírací době úřadu fungovat i jako knihovnice a podpoří tak paní Petrákovou v její skvělé práci. Obec zvažuje nejlepší a nejekonomičtější formu provozování obchodu a gastroprovozu. Zvažujeme kombinaci klasického provozu prodejny s obsluhou a bezobslužného provozu 24/7. Inspirujeme se u jiných obcí, které už mají s bezobslužnou prodejnou zkušenost (např. Březí nad Oslavou, Bělčice). Bohužel většina malých obcí v dobré dojezdové vzdálenosti od obchodních center a velkých samoobsluh bojuje se stejným problémem: malé obchody a gastroprovozy se v nich ekonomickým subjektům nevyplácejí, končí jeden za druhým a obce vymýšlejí různé způsoby, jak tyto služby pro občany v obci zachránit. Pro obec by samozřejmě bylo nejvýhodnější najít pro provozování obchodu a kavárny nějaký spolehlivý soukromý subjekt. Pokud se to však nepodaří, jsou ve hře i varianty se zapojením obce.
Chtěli bychom, aby celý komplex služeb fungoval jako „Obecní dům“. Knihovna jako jeho nedílná součást by však v budoucnu neměla fungovat jen jako sklad knih. V souladu s konceptem „komunitní knihovny“ naopak chceme vytvořit veřejný prostor, který bude sloužit občanům nejen jako půjčovna knih v otevírací době úřadu a knihovny, ale i jako místo konání různých akcí, jako místo, kde by se mohl odehrávat komunitní život vůbec. Inspirovali jsme se nejen moderními knihovnickými trendy, ale hlavně tím, jak to dělají úspěšné komunitní knihovny ve srovnatelných obcích v okolí Prahy – například Hradišťko nebo Statenice. Statenická knihovna zvaná „obývák vesnice“ se dokonce stala Knihovnou roku 2021 a Bibliotheca inspirans 2023. Knihovnu vybavíme mj. pojízdnými regály, díky nimž bude možné vytvořit větší souvislý prostor, který plánujeme vybavit projektorem. Knihovna nemá suplovat činnost Sboru dobrovolných hasičů nebo Tělovýchovné jednoty, za kterou jim jsme velice vděční a moc za ni děkujeme, ale měla by se stát prostorem pro akce, které tak úplně do portfolia činnosti obou spolků nezapadají. Například by mohla být nově vhodným prostorem pro tréninky paměti a setkávání seniorů (nebude nutné pokaždé vytápět velký sál hasičské zbrojnice), studovna pro žáky, místem pro konání workshopů atd.
Občanů jsme se zeptali, o jaké akce by měli zájem a na čem by se rádi sami podíleli. Zájem by měli o různé přednášky – cestovatelské i naučné, čtení pro děti i dospělé, pořádání workshopů ve tvoření a vyrábění, bazárky s oblečením, knihami apod. Obec nemá ambice stát se přímým organizátorem všech akcí, ale může pro ně poskytnout prostory, platformu pro informování občanů a potřebnou součinnost.
Cílem je zapojit občany do vzniku a fungování nového Klíneckého obecního domu. Výslovně přivítáme vaše názory, náměty, nabídky spolupráce nebo sponzoringu (hřiště a laviček). Neváhejte se na nás obrátit, ať už osobně nebo mailem. Ale především doufáme, že se nám společnými silami podaří udělat z Klínce vesnici, kde to žije a především – rádi v ní žijí její obyvatelé.